co je to price action

Jednou z možností, jak prakticky bez práce zbohatnout, je investování na akciovém trhu. To v podstatě znamená nákup akcií za nižší cenu, a jejich prodej za cenu vyšší. Ovšem k tomu je potřeba umět alespoň částečně předvídat, jak se ona cena bude vyvíjet. Přeci jen, kdo vám zaručí, že ona akcie nebude klesat na hodnotě do té doby, dokud firma nezbankrotuje? Možná nakonec budete rádi, že se vám ji podařilo prodat za poloviční cenu, než za kterou jste ji koupili.

burza

Abychom se tomuto scénáři vyhnuli, existuje řada ukazatelů, které nám mají pomoci predikovat, kterým směrem se cena dané konkrétní akcie bude hýbat. Je však potřeba mít na paměti, že ačkoliv jsou tyto předpovědi založeny na datech a zkušenostech mnoha lidí, nemusí být vždy stoprocentně pravdivé. Může se stát, že se trh zachová naprosto nečekaně a cena se změní naprosto nepředpokládaným způsobem. Přesto je dobré je využít, pokud víte jak.

Jedním z těch více používaných je i price action. Je to poměrně jednoduchý ukazatel, který spočívá v tom, že se sleduje vývoj ceny akcií dané firmy za delší časové období, ideálně od jejího založení. Spolu s ním se pak sleduje i vývoj cen akcií konkurence.

burza2

Následně se tato data porovnají. Z toho lze snadno vidět, která firma si vede lépe, a do kterých akcií je tedy lépe investovat. Ovšem to není ani zdaleka vše.

Graf vývoje cen se pak porovná s tabulkou vývoje ostatních. Za ty roky, co burza existuje, totiž lidé vypozorovali, že vzestup a pokles cen má určitý řád. S tímto se porovná vývoj cen akcií oné firmy a následně bude možné předpovědět, jak se bude vyvíjet dál.

Jak již bylo řečeno, nejedná se o stoprocentní předpověď. Avšak má poměrně velkou míru úspěšnosti, takže je ve většině případů možné se jím řídit. Pokud si však nejste jisti, nebo teprve s obchodováním na burze začínáte, poraďte se nejprve s některým z finančních poradců. Věřte, že neprohloupíte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup