Když si chceme na chatě posvítit aneb jak vybírat elektrocentrálu? Která je nejvýkonnější?

Dříve se bez elektřiny lidem žilo docela dobře, ale dnes si to už nikdo z nás neumí představit. I v místech, kam se elektřina běžně nedostane, si posvítíme.

Když si chceme na chatě posvítit aneb jak vybírat elektrocentrálu? Která je nejvýkonnější?

I do míst, kde nemáme klasickou elektrickou přípojku, snadno dostaneme elektřinu a to díky elektrocentrále. Nejčastěji nám chybí elektřina v místech, jako jsou zahrádky, chalupy, chaty a také na stavbách či při rekonstrukcích domů a bytů, kde máme přívod elektřiny dočasně vypnutý. I rodinné domy občas potřebují záložní zdroj elektřiny, stejně jako nemocnice a podobná místa, kde znamená výpadek elektřiny obrovské riziko. Na trhu najdeme nespočet druhů elektrocentrál, která se bude hodit právě vám?

pexels-photo-185699

Nafta, benzín nebo plyn?

Existuje řada typů elektrocentrál a liší se zejména svou velikostí, váhou a samozřejmě výkonností. A právě na výkon navazuje hodně typ paliva, na který elektrocentrála funguje a tak vytváří elektřinu. Nejčastěji se setkáváme s naftovým, benzínovým nebo plynovým agregátem, existují také elektrocentrály na speciální druh oleje nebo akumulátorové elektrocentrály, které ale nejsou moc často k vidění.

Elektrocentrála benzínová patří k nejčastěji využívaným typům elektrocentrál. Benzín se dá sehnat na každé benzínové pumpě, proto není těžké do ní sehnat palivo kdykoliv, patří k těm lehčím typům, takže se dá snadněji přenášet, popřípadě je dobré mít ještě k elektrocentrále speciální podvozek s kolečky pro lepší manipulaci. Běžně totiž elektrocentrály váží až desítky kilogramů.

Benzínová elektrocentrála se hodí pro občasné a spíše krátkodobé používání, výborně se hodí právě na chalupy, na zahrádky či chaty, kdy je nutné zapojit elektrický proud jen na omezenou dobu, to naftová elektrocentrála je o něco výkonnější, vydrží i delší provoz a je vhodnější pro využití například na stavbách, kde je nutné udržovat její provoz i celodenně. Naftové agregáty jsou mnohdy schopny udržet v povozu i celý obytný rodinný dům v případě výpadku elektřiny. Jsou ale obvykle těžší a nelze s nimi příliš manipulovat. Co se tyče elektrocentrál na plyn, zde také nepočítejte s nějak velkou výkonností, ale za to když ji budete používat, budete mít jistotu, že čerpáte elektřinu ekologicky a také ušetříte, protože její provoz je ekonomicky nenáročný.

pexels-photo-355904

Je nutné ji přenášet?

Počítejte s tím, že běžné modely jsou hodně těžké, elektrocentrály pak ještě dělíme na stacionární a mobilní. Stacionární téměř nelze přenášet z místa na místo, jsou skutečně těžké a manipulovat s nimi nelze, bývají však nejvýkonnější. Mobilní elektrocentrály jsou menší a hodí se právě pro občasné použití, například na zahradě, když potřebujeme zapojit sekačku, večer si posvítit na chalupě a podobně.

Dnes opravdu není problém dostat elektřinu kamkoliv.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup