Máte kvalitní poklop na šachtu? Můžete vybírat z mnoha druhů.

Šachta –co to je vlastně šachta? Jedná se o jakýsi svislý prostor, který je obezděný a slouží k určitým účelům. Za šachtu je označován i prostor sloužící k dopravě, ten se nazývá výtahovou šachtou. Dále jsou však také větrací či komínové šachty, rovněž jsou takto označovány vchody umožňující přístup do podzemních prostor či chodeb.

poklopy

Ať už se jedná o jakýkoliv typ, musí být patřičně opatřena poklopem na šachtu. Na trhu je jich velká spousta, tudíž můžete vybírat z mnoha typů. Většinou je nabízená základní verze, kterou si však můžete určitým způsobem vylepšit. Například lze zvýšit její přípustné zatížení, lze namontovat panty, opatřit jej protikorozní úpravou nebo přidat různá těsnění. Protipožární prvky nejsou v určitých případech také k zahození. Velké požadavky bývají většinou kladeny právě na nehořlavost, těsnost a voděodolnost.

Základní typy poklopů

Kompozitní –výhodou je to, že nerezavý, nepotřebuje žádnou údržbu a je velice odolný. Navíc vám jej nikdo neukradne, protože nepatří do sběru.
Plastové –jsou méně odolné. Výhodou je však také to, že vám nezrezaví.
Hliníkové –většinou jsou vyrobeny z hliníkové slitiny. Tento materiál je nerezaví. Velkou výhodou je rovněž to, že nevyžaduje žádné ochranné nátěry. Hodí se jak pro vnitřní, tak pro vnější použití. Jedná se o velice estetický kryt.
Nerezové –mohou být upraveny na odolnost vůči dešťové vodě a vůči pachům. Mohou být uzamykatelné, díky čemuž jsou chráněné proti krádežím. Vyrábějí se ve více variantách.

chodba

Litinové –jejich hlavní výhoda spočívá především ve snadné a bezpečné manipulaci. Jsou opatřeny takovým bezpečnostním jištěním, které zamezí tomu, aby byl poklop otevřen například dětmi při hraní.
Žárový zinek –jinak řečeno ocelové. Většinou jsou uzamykatelné. To je obrovská výhoda proti nechtěnému otevření například dětmi, proti krádeži nebo proti svévolnému otevření například větrem.