Představy

Někdo krásu vnímá pohledem, jak CO, nebo JAK to vypadá. Někdo dokáže vnímat krásu i tak nějak do hloubky – duševně. Každý má o kráse své osobní představy. Ať se jedná o vzhled člověka, vztah, krásný šperk, pěkný dům, počasí atd.

Možná patříte k lidem, kteří dokážou naplno vnímat krásu přírody. Zvlášť stromů. A je naprosto jedno, v jakém jsou vegetačním období. Samozřejmě jejich vzhled a nádheru z jara můžeme vnímat úplně jinak, jarní listy a květy v nás vyvolávají příjemné pocity znovuzrození a radost. Stromy jsou pro nás všechny moc, moc důležité.
Lípa letní

Pojďme si o některých našich stromech trochu popovídat. Zvlášť v této době, kdy naše české jehličnaté lesy hynou ve velkém. Lesy, které byly v Čechách skvostem a byly našimi předky vysazené možná kvůli komerčním účelům. Ale pokud jste projížděli lesnatou krajinou, alejí, procházíte se v parku nebo na zahradě, tak musíte přiznat, že každý strom a les v nás dokáže vyvolat pocit majestátnosti, pokoje a krásy.  Už jenom proto, že odpradávna měli lidé stromy ve velké úctě. Ať představovaly domov, obživu nebo byly v náboženství uctívány z mnoha jejich blahodárných účinků.


  v 

Smrk. Kdykoliv se s ním setkáte, tak tento vysoký a ztepilý strom je stále zelený. Jeho jehličí převážně opadává, až když hyne suchem. Perfektní měkké dřevo se využívá nejenom ve stavebním a  nábytkářském průmyslu, ale převážně v papírenském, kdy se z jeho dřeva vyrábí celulóza.  Je zajímavé, že mladé smrkové stromky byly po staletí spojeny s představou vánoc.

Dub letní. To je doslova majestátný strom. Dokáže růst i několik století. Má nejenom mohutný kmen se silným kořenovým systémem, jeho rozložitá koruna vás ochrání před horkým sluncem.  Staré nádherné duby jsou státem chráněné.

Lípa velkolistá byla odpradávna pro Slovany uznávaná jako posvátný strom. Pod velkými lipami naši předci pořádali různé slavnosti nebo náboženské obřady. Dokonce Slováci lípu považují za svůj národní strom. Staré chráněné lípy jsou vzácné, kdy obvod kmene může být i přes metr a košatá koruna může dosáhnout v obvodu i 18 metrů.  
odpočinek v lese

Každý strom má v přírodě nezastupitelnou roli. Jsou našim přírodním bohatstvím a musíme je chránit. Nejenom že nám dodávají plno živé energie, když jsme v jejich blízkosti, ale především je ochraňujme pro zdravou a krásnou budoucnost naší krajiny.                                                      Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup