Rum Pyrat XO Reserve a jeho recenze

Nevím, jak je tenhle rum prodáván celosvětově, ale viděl jsem ho ve skladech několika dobrých hotelů v Anglii a mělo ho několik málo obchodníků s vínem. Je to docela rozšířený rum i v českých e-shopech a podle srovnávače Heureka se prodává docela dobře. Rum Pyrat XO Reserve je tedy mezi lidmi asi poměrně oblíbený. Je jen otázkou času, kdy se tento rum mezi lidi rozšíří ještě víc.

Kdyby Pyrat opravdu “přidal” do tohohle rumu neslavnou pomerančovou příchuť, mohlo by to skutečně dokázat zázraky! Bez ohledu na Bacardi musí být tahle značka rumu tou, o které se na světě nejvíc mluví (což není špatné, vzhledem k tomu, že mají jen dva rumy!). Ale není to ani moc zláštní, sám miluju kávu Black Insomnia a ta vlastně vyváží jen jednu kávu – sice ji má jak zrnkovou, tak mletou ale pořád je to jedná káva.

rum

Pyrat XO Reserve a jak mi chutnal?

Toužil jsem po tom, abych zkusil Pyrat (Ye Olde English pro piráty) a při návštěvě Tynemouthu (malé pobřežní vesnice na severovýchodě Anglie) jsem narazil na “viné sklepy”, kde skladovali pěkný výběr rumů. Vybral jsem si Pyrat a trošku se na něj podíval víc detailněji. Lehce jsem jej už ochutnal minulý týden v Durhamu, ale to byl utopený v kole, takže mi bylo dost nepříjemné, že nešlo pořádně cítit rum a poznat všechny jeho chutě. Vždycky si myslím, že je potřeba alespoň polovina láhve než víte, jestli vám rum chutná…. Tak jako tak jsem odešel z obchodu a moje manželka se mě zeptala, proč jsem to nekoupil. Potřeboval jsem trošku povzbudit. Rychle jsem se otočil, vzal jsem lahev z police, a odnesl ji i se svou peněženku k přátelskému majiteli.

Styl lahví Pyrat je podobný tomu, jaký je použitý na lodích, připomíná doby, kdy piráti křížili oceány. Je to ten typ lahve, co nemůže být shozena. Je nízká a podsaditá (Trošku jako weeble, ale mnohem atraktivnější!). Lahev sama o sobě je skvělá a značení je jasné. Je to kovový přívěsek s Hoti (svatý patron barmanů), žlutá stuha a pěkná malá brožura, co vám užitečně nastíní informace o rumu Pyrat a dalších nabídkách Patron. Na zátce je taky napsáno Pyrat a vydává velmi uspokojující zvuk. A jak jde prezentace dál, už se to moc nezlepší. Někdo může být zděšený, že lahev nemá žádné kartonové pouzdro. Taky jsem si všiml, že stránky jako Whiskey Exchange a Master of Malt nosí rum v krabici limitované edice ve stylu lucerny. Můj byl bohužel bez toho.
Něco o rumu

Výrobce / značka: Pyrat
Země: Guyana
Obsah alkoholu %: 40
Typ: Melasa
Styl: Dark

Tak přejděme k ochutnávce. Četl jsem hodně o pomerančové příchuti, tak jsem očekával citrus. Po otevření mě trefila definitivně vůně pomeranče. Teď mám pomeranče docela rád, a neznám moc lidí, kteří je rádi nemají, takže to pro mě nebyl hned problém. Bylo to pěkné, ačkoliv musím poznamenat, že to rumový snobové tentokrát nepřehnali s “tóny” tohole rumu. Pro změnu to opravdu vonělo tak, jak vypozorovali!

tester na alkohol

Pyrat XO Reserve – barva a jak si ho vychutnat

Rum má ve sklenici velmi pěknou zlatou a oranžovou barvu. Po ochutnání je rum velmi jemný a sladký. Chuť pomerančů je hodně v popředí a následné pálení zanechává ostrou příchuť pomerančové kůry. Upřímně, mně se to líbí tím, jak je to jiné. Tím, že to není až tolik “rum”. Není to strašný komlex – je to prostě jen rum s jedním tónem.

Po přidání trochu koly se celkový zážitek moc nezmění. Po přimíchání víc koly podle očekávání vymizí část pálivosti a tak se mi to líbí o trochu víc. Narozdíl od většiny rumu si tenhle můžu vážně vychutnat, určitě dostanete spoustu chuti (přiznávám že z většiny pomeranč), ale je to zajímavé. Tvoří to variaci standardního rumu a koly a jde dobře i k limonádě. Ale je to tedy vážně rum? No, je to v názvu a i prezentace je v duchu rumu, ale bohužel to vlastně není opravdu rum. Jak piji, není to špatné, ale ani úžasné. Pokud to přeženete, tak si ráno nezapomeňte dýchnout do alkohol testeru.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup