Samonosné schodiště vyzdobí každý interiér

Velkou výhodou samonosných schodišť je jejich vzhled. Lze je totiž koncipovat v různých tvarech a velikostech a navrhnout tak mnohdy řešení skutečně nadčasové, výjimečné, až luxusní. Stačí se porozhlédnout na Internetu po některých variantách a může se vám z nich až zatočit hlava. To nejobtížnější, co vás v souvislosti s výběrem samonosného schodiště čeká, je totiž volba toho jediného řešení, co vás nejvíce oslovuje. A že to nebudete mít snadné, je zcela zjevné.

schodiště v domě

Samonosná schodišťová konstrukce může být zhotovena z masivního dřeva, z ocelových komponentů, z tvrzeného skla, anebo z mnoha různých kombinací těchto materiálů, Důležitý je také propočet statické i dynamické (pohybové) zátěže celé konstrukce, aby šlo o bezpečný stavební prvek. Nechme ale raději technické detaily na specializované firmě a kromě samotného vzhledu, velikosti, vhodného umístění a koncepce schodiště se zaměřme i na jeho využívání.

zajímavé schodiště

Pohyb po samonosných schodištích

Schody v domech patří sice k zajímavým a esteticky mnohdy luxusním řešením přístupu do vyšších pater, ale přiznejme si, že tam, kde se objeví i výtah, lidé schody houfně opouští a ty pak zejí prázdnotou. A kde výtah schází, mnozí z nich se snaží po schodech našlapovat co nejméně, aby si usnadnili „práci“. Práci nohou. Ale to je velká chyba, protože právě schody jsou jednou z nejužitečnějších pomůcek pro podporu tělesného (i duševního) zdraví.

Jestliže si tedy necháte zhotovit od profesionálů špičkově provedené samonosné schodiště, nevyhýbejte se mu y vyjděte mu naopak vstříc. Zpočátku, když bude nové, vás to bude lákat jistě víc, ale postupem času můžete začít lenivět. Nevzdávejte to a choďte po schodech každý den, a třeba i se zátěží v batůžku na zádech, procvičujte dolní končetiny včetně klenby chodidel, bude se vám to v životě moc hodit, a to nejen kvůli vašim nohám a chodidlům, ale i pro imunitní a lymfatický systém, pro vaše trávení i dobrou náladu.