Šicí nit: Vyberte si tu pravou pro báječné výtvory

Začíná to dvěma velmi malými zásadními předměty: jehlou a cívkou nití. Šicí nitě jsou velmi zásadní pro dobrý výsledek šití.

Šicí nitě https://www.prima-obchod.cz/produkty/textilni-galanterie/nite jsou určeny k rychlému projití šicím strojem, stejně jako k snadnému ručnímu šití. Vytvářejí efektivní stehy, aniž by se trhaly a sukovaly. Ve skutečnosti musí poskytnout jak příjemný estetický vzhled, tak dobrou kvalitu stehů a švů.

Šicí nit a pohled na materiály

Pokud znáte vlastnosti vláken, budete moci lépe rozhodnout o užitečnosti a výhodě jejich použití pro konkrétní projekt. Liší se typ kompozice nebo materiálu:

• bavlna

• nylon / umělé hedvábí

• hedvábí (a hedvábné stužky)

• vlna

• smíšený materiál (nit složená z různých druhů vláken, například bavlna a hedvábí)

Bavlněná nit

Bavlněná nit je poměrně rozšířená a běžná, najdete ji ve většině galanterií a kutilských obchodech i supermarketech. Ideální jako šicí nit pro jednoduché práce. Většina bavlněných nití je mercerována. Toto ošetření – marcerace, dává přízi lesklý vzhled, ale ztrácí veškerou přirozenou „pružnost“ bavlny. Bavlněná nit je ideální pro práci na jemných látkách, jako je závoj, tyl, šifon. U těchto látek se doporučuje použít bavlněnou nit.

Tento typ nití může mít další specifické vlastnosti. Na trhu najdete obecnou bavlněnou nit, což je nit střední tloušťky vhodná pro šití oděvů a lehkých látek až po prádlo. Pokud máte v úmyslu udělat nějakou práci na opravě přikrývek nebo si rovnou vyrobit přikrývku, potřebujete nit specielně pro takovou práci.

nit

Bavlněné nitě na vyšívání

Tkaná bavlna je velmi běžná. Je to šicí nit vyrobená ze šesti vzájemně propletených vláken. Obvykle se používá k vyšívání.

Polyesterová nit

Tato šicí nit je také komerčně dostupná. Je vyrobená z umělých vláken jako je polyester. Jedná se o silnou nit, která má při šití vynikající napětí. Moderní nitě mají voskovou nebo silikonovou povrchovou úpravu, která umožňuje niti procházet látkou s malým třením. Tato kategorie se dokonale hodí pro většinu prací, ať už strojových, nebo ručních. Vzhled nitě bude na rozdíl od bavlny voskovaný.

Polyesterová příze kombinovaná s bavlnou se velmi používá pro komerční šití. Dobře se kombinuje s většinou látek, je levná a dostupná. Nedoporučuje se k vyšívání.

V kategorii polyester je také neviditelná nit, velmi podobná vlasci. Je velmi pevná a průhledná, takže je ideální, pokud potřebujete vytvořit švy, které musí zůstat pevné a skryté.

Pokud pracujete s tlustými, těžkými látkami, jako jsou čalounění nebo čalounické látky, je pro vás silná nit. Obvykle má velikost 40 a může být vyrobena z polyesteru, polyesteru plus bavlny nebo bavlny.

nit1

Hedvábné vlákno

Jiný typ materiálu, ze kterého najdete šicí nit, je hedvábí. Existují různé typy nití, počínaje klasickým hedvábným vláknem. Je velmi tenké, ale zároveň robustní. Nezanechává žádné otvory ani stopy a je velmi flexibilní. Můžete jej použít k šití na hedvábí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup