Už zase jí nerozumím…

Především vám vadí to napětí. Ve vzduchu visí spousta nevyřčených otázek, očekávání a možná i obviňování. Pokusy o domluvu selhávají většinou hned na začátku – jeden, možná oba, vybuchnou, odejdou a nic se tím nezmění. Přitom jste si spolu tak rozuměli. Dokonce to vypadalo, že vás vaše partnerka chápe, ale současný stav má k pochopení daleko.
 smutná asiatka
Na partnerské neshody v komunikaci – jak označují tento stav psychologové – není jednoduchý recept. Jednou může ochotě k domlouvání napomoci květina nebo večeře ve dvou při svíčkách, někdy stačí trochu počkat, občas pomůže jen partnerku vyslechnout nebo si jít zaběhat nebo zaposilovat. Rázem se okolnosti změní a na chvíli čas plyne zase hladce. Buďte proto pozorní k tomu, co případně způsobilo změnu k lepšímu, kdo z vás dal první impuls k usmíření a jak vám přitom je. Obzvláště zbystřete, pokud by neshody začaly mít stále stejný průběh a způsob jejich řešení vám by vám nevyhovoval. Pak přišel čas, začít dělat něco jinak.
  sedět k sobě zády
Začněte u sebe. Nevyčítejte nic sobě ani partnerce, ale pokuste se podívat na váš vztah jako na dlouhodobý proces. Co vy sám od vztahu očekáváte? Odkud čerpáte spokojenost? Vyhovuje vám práce, nejste z ní náhodou v poslední době unavený a ve stresu?  Máte čas zajít posedět s kamarády či kolegy? Jaké máte vztahy se svými rodiči? Je možné, že potřebujete načerpat energii a získat odstup od situace. Zkrátka jste sám se sebou spokojený? Až když si odpovíte ano, přejděte k úvahám o partnerce.
 
Předně je potřeba se smířit s tím, že vaše partnerka je úplně jiná než vy. To samozřejmě víte, ale uvědomujete si to i při hádce? Připouštíte možnost, že řešení nespočívá jen v nalezení jediné pravdy, ale v pochopení toho druhého? To neznamená, že bude „po jejím”, ale že má právo vidět věci jinak než vy. Potíž může být i v tom, že obvykle máme rádi a vyhledáváme takové lidi, kteří jsou nám co nejvíce podobní. To i při dobré vůli vaše partnerka splnit na 100 % nemůže. Když ale pochopíte, proč něco dělá právě tímto způsobem, jste o krůček blíž k nalezení řešení. Zkuste se jí v klidu zeptat, zkuste jí dát najevo, že o ní přemýšlíte. Upřímný zájem o druhého může dělat divy. Možná budete překvapený i vy…